سیمان سوپر سولفات

سیمان سوپر سولفات را از توام آسیاب نمودن مخلوطی از ۸۰ تا ۸۵ درصد سرباره کوره دانه شده با ۱۰ تا ۱۵ درصد سولفات کلسیم (به شکل گچ کاملا سوخته شده یا انیدرید) و تا حد ۵ درصد کلینکر سیمان پرتلند می سازند. نرمی ۴۰۰ تا ۵۰۰m2/kg برای ذرات این سیمان، معمولی است. این سیمان باید در شرایط خیلی خشک نگاه داری شود، در غیر این صورت سریع فاسد می گردد.

سیمان سوپر سولفات در بلژیک و همچنین فرانسه که به نام cimentmetalurgique sursulfate شناخته می شود، به میزان وسیعی مورد مصرف قرار می گیرد و قبلا در آلمان (با نام Sulfathitenzement) تولید می گردید. در بریتانیا، آیین نامه BS 4248:1974 مشخصات این سیمان را داده است، ولیکن به علت مشکلات موجود در تهیه آن بیش از این تولید نمی شود. تاکنون هیچگونه با سیمان سوپر سولفات ۹۹ استاندارد اروپایی برای سیمان سوپر سولفات ارائه نگردیده است.

مقاومت سیمان سوپر سولفات در برابر آب دریا بسیار زیاد است و می تواند بالاترین غلظت سولفات ها را که معمولا در خاک و یا آب های زیرزمینی یافت می شوند، تحمل نماید و همچنین در برابر اسیدهای حاصل از پوسیدن گیاهان و روغن ها نیز مقاوم باشد. بتن هایی که نسبت آب به سیمان آنها بیش از 0.45 نباشد، در تماس با محلول های ضعیف اسیدهای معدنی با pH تا حد کم 3.5 مقاوم اند. به این دلیل از سیمان سوپر سولفات جهت ساختمان کانال های فاضلاب و همچنین برای زمین های آلوده استفاده می کنند، گواینکه عنوان شده است در مواردی که غلظت سولفاتها بیش از یک درصد باشد، مقاومت این سیمان از سیمان پرتلند ضد سولفات کمتر است ۳۱-۲.

حرارت هیدراتاسیون سیمان سوپر سولفات کم است: در حدود 170 تا 190j/g (40 تا 45cal/g ) در عمر ۷ روز، و ۱۹۰ تا ۲۱۰j/g (۴۵ تا 50cal/g ) در عمر ۲۸ روز6-2.

لذا این سیمان برای کارهای ساختمانی با بتن حجیم مناسب است، ولی اگر در هوای سرد مصرف شود احتیاج به مراقبت دارد زیرا در دماهای کم، روند توسعه مقاومت آن به میزان قابل ملاحظه ای کاهش می یابد. روند سخت شدن سیمان سوپرسولفات تا ۵۰oC با دما افزایش می یابد، اما در دماهای زیادتر عملکردهای متناقضی مشاهده شده اند. به این دلیل، نباید بدون انجام آزمایش های قبلی، عمل آوردن در بخار با دمای بیش از ۵۰oC را به کار برد. همچنین می توان متذکر شد که سیمان سوپر سولفات را نباید با سیمان های پرتلند مخلوط نمود، زیرا آهک آزاد شده در اثر هیدراتاسیون یک مقدار زیادی سیمان پرتلند، در واکنش بین سرباره و سولفات کلسیم اختلال ایجاد می کند.

بتن حاوی این نوع سیمان باید حداقل تا چهار روز پس از در قالب ریختن، مرطوب نگاه داشته شود زیرا خشک شدن زودرس به ویژه در هوای گرم، سبب لایه سطحی ضعیف یا پودر مانند می شود، ولی عمق این لایه با گذشت زمان افزایش نمی یابد.

سیمان سوپر سولفات با آب بیشتری از آنچه که برای هیدراتاسیون سیمان پرتلند لازم است، به طریق شیمیایی ترکیب می شود، و لذا بتن حاوی این نوع سیمان را نباید با نسبت آب به سیمان کمتر از 0.4 ساخت. مخلوطهای با نسبت سیمان به سنگدانه کمتر از 1:6 قابل توصیه نمی باشند. گزارش شده است که کاهش در مقاومت با افزایش نسبت آب به سیمان، برای این نوع سیمان کمتر از انواع دیگر سیمان ها می باشد، ولی از آنجا که توسعه مقاومت اولیه به نوع سرباره مصرف شده در تولید این نوع سیمان بستگی دارد، توصیه می شود مشخصه های مقاومت واقعی آن، قبل از مصرف تعیین گردد. نمونه هایی از مقاومت هایی که می توان با این سیمان به دست آورد در جدول ۸-۲ داده شده اند. باید توجه داشت که برای آزمایش نمونه مکعبی بتن، آیین نامه BS 4248:1974 و بخش ۴-۳ آیین نامه BS 4550:1978 نسبت آب به سیمان 0.55 را به جای 0.60 که قبلا برای سایر سیمانهای پرتلند به کار برده می شد، توصیه می نماید.

 

بازگشت به فهرست

شرکت مقاوم سازان مینو با بیش از 10 سال سابقه اجرای ژئوسنتتیک ها در زمینه های مختلف از جمله کشاورزی، صنعت و معدن، گودهای ساختمانی و... در تمامی نقاط کشور ... بیشتر بدانید

ساعت کاری

شنبه تا

پنج شنبه

08:00 صبح  الی

15:00 بعد از ظهر

جمعه   تعطیل

 

نماد اعتماد الکترونیکی

Please publish modules in offcanvas position.