سیمان های پوزولانی

مواد پوزولانی که دارای خواص هیدرولیکی نهفته می باشند، همیشه همراه با سیمان پرتلند به کار برده می شوند. این دو ماده را می توان با هم آسیاب نمود یا با یکدیگر آمیخت. در بعضی مواقع ممکن است در دستگاه بتن ساز مخلوط شوند. این شرایط، مشابه سرباره کوره آهن گدازی دانه شده می باشد. با اختلاف فاحش، بیشترین بخش از پوزولان های به کار گرفته شده حاوی خاکستر بادی سیلیکاتی (طبقه F) می باشند و در اینجا توجه بر روی این مواد متمرکز می شود.

آیین نامه اروپایی ENV197-1:1992 دو زیرگروه از سیمان پرتلند خاکستر بادی: طبقه II/A-V با مقدار خاکستر بادی ۶ تا ۲۰ درصد و طبقهII/B-V با مقدار خاکستر بادی ۲۱ تا ۳۵ درصد تشخیص داده شده اند. آیین نامه بریتانیایی BS 6588:1991 برای سیمان های پرتلند خاکستر سوخت، محدودیت های تا حدی متفاوت را برای میزان خاکستر بادی تجویز نموده است که حداکثر آن ۴۰ درصد است. تفاوت چشمگیری در مقدار دقیق حداکثر خاکستر بادی وجود ندارد. وليكن، آیین نامه بریتانیایی BS 6610:1991 حتی مقدار بیشتری از خاکستر بادی را مجاز می داند (تا ۵۳ درصد در، به اصلاح سیمان پوزولانی). مانند سیمان آهنگدازی با سرباره زیاد، سیمان پوزولانی دارای مقاومت ۷ روزه کم (حداقل 12MPa) می باشد، اما همچنین دارای مقاومت کم ۲۸ روزه، حداقل 22.5MPa است. مزیت همراه این سیمان، روند کم ایجاد حرارت می باشد، به طوری که سیمان پوزولانی به عنوان یک سیمان با حرارت کم مطرح است. به علاوه، سیمانهای پوزولانی دارای قدری مقاومت در برابر حمله سولفاتها و حمله اسیدهای ضعیف می باشند.

 

بازگشت به فهرست

شرکت مقاوم سازان مینو با بیش از 10 سال سابقه اجرای ژئوسنتتیک ها در زمینه های مختلف از جمله کشاورزی، صنعت و معدن، گودهای ساختمانی و... در تمامی نقاط کشور ... بیشتر بدانید

ساعت کاری

شنبه تا

پنج شنبه

08:00 صبح  الی

15:00 بعد از ظهر

جمعه   تعطیل

 

نماد اعتماد الکترونیکی

Please publish modules in offcanvas position.