سیمان پرتلند زودسخت شونده

این سیمان در برگیرنده زیرگروه های سیمان پرتلند 32.5 و 42.5MPa به صورتی که در آیین نامهBS 12:1991 تجویز شده است، می باشد. همان طور که از اسم سیمان پرتلند زودسخت شونده (نوع III) بر می آید مقاومت آن سریع تر افزایش می یابد و بنابراین صحیح است که به نام سیمان با مقاومت اوليه زیاد توصیف شود. روند سخت شدن نباید با روند گیرش اشتباه شود. در حقیقت سیمانهای معمولی و زودسخت شونده دارای زمان های گیرش مشابهی می باشند و به صورتی که در آیین نامه BS 12:1991 تجویز شده است زمان گیرش اولیه نباید کمتر از ۴۵ دقیقه باشد. زمان گیرش نهایی مشخص نگردیده است.

روند افزایش یافته کسب مقاومت سیمان پرتلند زودسخت شونده با مقدار کم بیشتر بیشتر از ۵۵ درصد، اما گاهی تا حد زیاد ۷۰ درصد)، و نرم تر آسیاب شدن کلینکر سیمان به دست می آید. آیین نامه بریتانیایی BS 12:1991 بر خلاف چاپ های قبلی BS 12 نرمی سیمان را برای هیچ کدام از سیمانهای معمولی و زودسخت شونده مشخص نمی کند. ولیکن در این استاندارد، کنترل نرمی ذرات سیمان، به صورت یک گزینه اختیاری در نظر گرفته شده است. دامنه نرمی ذرات بین تولیدکننده و مصرف کننده توافق می شود. این سیمان برای کاربردهایی که می توان آب اضافی بتن را در جریان تراکم آسان تر خارج نمود، با ارزش است، زیرا نرمی ذرات از مقاومت فشاری بحرانی تر است.

در عمل، سیمان پرتلند زودسخت شونده از سیمان پرتلند معمولی نرم تر است. نوع سطح مخصوص سیمان های نوع ASTM III که با روش Blaine اندازه گیری شده، ۴۵۰ تا ۶۰۰m2/kg است. برای مقایسه، مقادیر متناظر آن برای سیمان نوع I ، بین ۳۰۰ تا  ۴۰۰m2/kg می باشد. نرمی زیادتر، مقاومت در ۱۰ تا ۲۰ ساعت را به نحو چشمگیری افزایش می دهد که این افزایش، تا حدود ۲۸ روز ادامه می یابد. تحت شرایط عمل آوری مرطوب، مقاومتها در عمر ۲ تا ۳ ماه، با یکدیگر برابر خواهند شد، اما پس از آن، مقاومت سیمان های با نرمی کمتر از سیمان های با نرمی بیشتر پیشی می گیرد9-2 .

این رفتار را نباید برای سیمانهای با نرمی خیلی زیاد که نیاز به آب مخلوط را افزایش می دهند، پیش بینی نمود. در نتیجه، با مقدار معینی از سیمان و کارآیی مشخص شده، نسبت آب به سیمان افزایش می یابد و مزایای نرمی بیشتر مربوط به مقاومت اولیه، خنثی می گردد.

الزامات سلامت و خواص شیمیایی سیمان پرتلند زودسخت شونده با سیمان پرتلند معمولی یکسان است و لذا احتیاج به تکرار ندارد.

کاربرد سیمان زودسخت شونده در مواردی که افزایش سریع مقاومت مورد نیاز باشد، مشخص می شود، برای مثال وقتی که قالب ها را باید زود باز نمود تا بتوانند مجددا مورد استفاده قرار گیرند، یا زمانی که مقاومت کافی برای ادامه بقیه عملیات ساختمان حتی الامکان زودتر لازم باشد. سیمان پرتلند زود سخت شونده خیلی گران تر از سیمان معمولی نیست، اما فقط درصد کمی از کل سیمان تولید شده در بریتانیا و ایالات متحده را تشکیل می دهد. ولی از آنجا که کسب سريع مقاومت مترادف با روند زیاد افزایش حرارت می باشد، نباید از سیمان زودسخت شونده برای کارهای ساختمانی حجیم و یا در مقاطع بزرگ سازه استفاده نمود. از طرف دیگر برای کارهای ساختمانی در دمای کم، مصرف سیمان با یک روند زیاد ایجاد حرارت، می تواند برای جلوگیری از خسارت یخ زدگی در عمر اولیه، مفید واقع گردد.

 

بازگشت به فهرست

شرکت مقاوم سازان مینو با بیش از 10 سال سابقه اجرای ژئوسنتتیک ها در زمینه های مختلف از جمله کشاورزی، صنعت و معدن، گودهای ساختمانی و... در تمامی نقاط کشور ... بیشتر بدانید

ساعت کاری

شنبه تا

پنج شنبه

08:00 صبح  الی

15:00 بعد از ظهر

جمعه   تعطیل

 

نماد اعتماد الکترونیکی

Please publish modules in offcanvas position.