سیمان پرتلند معمولی

این سیمان، با اختلاف فاحش متداول ترین سیمانی است که مصرف می شود: حدود ۹۰ درصد از کل سیمان های مصرف شده در ایالات متحده (در سال ۱۹۹۳ کل تولید سالیانه حدود ۷۵ میلیون تن بوده است) و درصد مشابهی در بریتانیا (در سال ۱۹۹۳ سالیانه ۱۱ میلیون تن بوده است) از نوع معمولی است. شاید ذکر این نکته درخور توجه باشد که در سال ۱۹۹۳ مصرف سرانه سالیانه سیمان در بریتانیا kg207 و عدد متناظر برای ایالات متحده kg ۲۹۹ بوده است. بیشترین مصرف سرانه در سال ۱۹۹۳، با درنظر گرفتن کشورهای بزرگ تر، در پرتغال ۷۶۱، در ایتالیا و اتریش kg ۶۶1 بوده است.

شکل 1-2: توسعه مقاومت بتن های حاوی 335 کیلو گرم سیمان در متر مکعب و ساخته شده با انواع مختلف سیمتن 1-2

 

 

شکل 2-2: توسعه مقاومت یتن های با نسبت 0.29 ساخته شده با انواع مختلف سیمان4-2

سیمان پرتلند معمولی (نوع I) برای مصرف در کارهای ساختمانی عمومی در مواضعی که بتن با سولفات های خاک یا آب های زیرزمینی مواجه نخواهد شد، به نحو مطلوبی مناسب است. ویژگی های این سیمان در استاندارد اروپایی ENV 197-1:1992 داده شده است. هماهنگ با گرایش های جدید به طرف آیین نامه های عملکردی، محدودیت های کمی در رابطه با ترکیبات شیمیایی سیمان (به صورت ترکیبات یا به صورت اکسیدها) داده شده است. در واقع تنها خواسته آیین نامه آن است که از ۹۵ تا ۱۰۰ درصد کلینکر سیمان پرتلند و از ۰ تا ۵ درصد از مواد مضاف جزیی (کلا جرمی) تشکیل شده باشد، درصدها از جرم کل، به جز سولفات کلسیم و مواد مضاف کمکی تولید، مانند مواد کمکی آسیاب کردن می باشند.

محدودیت ترکیبات کلینکر آن است که کمتر از دو سوم جرم آن را جمعا C3S و C2S تشکیل نداده باشد و نسبت CaO به SiO2 (به صورت جرمی) کمتر از 2.0 نباشد. مقدار MgO به حداکثر 5.0 درصد محدود شده است.

 

مواد مضاف جزیی فوق از یک یا چند مواد سیمانی دیگر یا یک پرکننده تشکیل شده اند. پرکننده عبارت است از هر ماده طبیعی یا مواد کانی معدنی، به غیر از ماده سیمانی. مثالی از یک پرکننده، ماده آهکی است که به علت توزیع اندازه ذرات آن، خواص فیزیکی سیمان (برای مثال کارآیی یا حفظ آب) را اصلاح می نماید. بنابراین آیین نامه ENV 197-1:1992 هیچگونه الزامات مشروحی را درباره نسبت های اکسیدهای مختلف موجود در کلینکر (که در چاپ های قبلی آیین نامه های بریتانیا وجود داشت) ارائه نکرده است. از آنجا که این الزامات هنوز در بسیاری از کشورها به کار برده می شوند، بیان ضریب اشباع آهکی که نباید بیش از 1.02 و کمتر از 0.66 باشد، مفید خواهد بود. این پارامتر برای سیمان به صورت زیر تعریف شده است:

 

 

 

که در آن هر عبارت داخل پرانتز معرف درصد جرمی ترکیب معین موجود در سیمان است.

حد فوقانی ضریب اشباع آهکی باعث حصول این اطمینان می گردد که مقدار آهک آنقدر زیاد نیست که منجر به ایجاد آهک آزاد در دماهای ایجاد کلینکر در تعادل با مایع موجود گردد. ناسالم شدن سیمان در اثر آهک آزاد در فصل قبل مورد بحث واقع شد و در حقیقت با آزمایش لوشاتلیه (Le Chatelier) کنترل می شود. ضریب اشباع آهکی خیلی کم، پخت در کوره را مشکل می نماید و نسبت CS در کلینکر (برای توسعه مقاومت اولیه) خیلی پایین خواهد بود.

جدول ۵- ۲: الزامات مقاومت فشاری سیمان طبق BS 12:1991

طبقه

حداقل مقاومت ، MPa

در عمر:

حداکثر مقاومت، Mpa

در عمر 28 روز

2روز

7روز

28روز

N

R

N

R

N

N

5/32

5/32

5/42

5/42

5/52

5/62

-

10

10

20

20

20

16

-

-

-

-

-

5/32

 

5/42

 

5/52

5/62

5/52

 

5/62

 

روش های تجزیه شیمیایی سیمان در آیین نامه اروپایی EN 196-2: 1987 تجویز شده است. از آنجا که آیین نامه بریتانیایی BS 12:1991 هنوز کاربرد دارد، لازم به تذکر است که در این آیین نامه، میزان انبساط در آزمایش لوشاتلیه که طبق آیین نامه EN 196-3:1987 به دست می آید، نباید بیشتر از ۱۰mm گردد. الزامات دیگر BS 12:1991 عبارت اند از: مقدار SO3 نباید بیشتر از 3.5 درصد و مقدار کلرید نباید بیشتر از 0.10 درصد باشد. محدودیت هایی برای باقی مانده نامحلول و افت حرارتی نیز داده شده اند.

آیین نامه بریتانیایی BS 12:1991 سیمانهای پرتلند را بر طبق مقاومت فشاری آنها (همان طور که در - جدول ۵-۲ آمده است) طبقه بندی نموده است. حداقل مقاومت ۲۸ روزه بر حسب MPa نام طبقه های: 32.5، 42.5، 52.5 و 62.5 را مشخص می نماید. مقاومت ۲۸ روزه دو طبقه پایین تر (32.5 و 42.5)، توسط یک دامنه تجویز شده است، یعنی برای هر طبقه از سیمان مقادیر حداکثر مقاومت و همچنین حداقل مقاومت تعیین شده اند. به علاوه سیمان های طبقه 32.5 و 42.5 هر کدام به دو زیرگروه تقسیم می شوند، یکی با مقاومت اولیه معمولی (نشان داده شده با حرف N) و دیگری با مقاومت اولیه زیاد. دو زیرگروه با مقاومت اولیه زیاد با حرف R نشان داده شده اند که معرف زود سخت شوندگی سیمان است و در بخش بعد مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

مزیت تجویز سیمان های طبقه ۳۲٫۵ و ۴۲٫۵ با یک دامنه مقاومت ۲۰MPa آن است که در جریان عملیات ساخت، تغییرات زیاد در مقاومت، به خصوص به صورت نزولی، قابل اجتناب خواهد بود. به علاوه و شاید مهم تر، یک مقاومت ۲۸ روزه خیلی زیاد اجازه خواهد داد (همان طور که در دهه ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰ وجود داشت)، مقاومت مشخص شده بتن بتواند با مقدار سیمان بیش از اندازه کم، به دست آید.

 

بازگشت به فهرست

شرکت مقاوم سازان مینو با بیش از 10 سال سابقه اجرای ژئوسنتتیک ها در زمینه های مختلف از جمله کشاورزی، صنعت و معدن، گودهای ساختمانی و... در تمامی نقاط کشور ... بیشتر بدانید

ساعت کاری

شنبه تا

پنج شنبه

08:00 صبح  الی

15:00 بعد از ظهر

جمعه   تعطیل

 

نماد اعتماد الکترونیکی

Please publish modules in offcanvas position.