سیمان پرتلند با حرارت کم

افزایش دما در داخل یک جرم زیاد بتن، به علت ایجاد حرارت در اثر هیدراتاسیون سیمان، همراه با ضریب هدایت حرارتی کم بتن ، می تواند منجر به ایجاد ترک های جدی گردد. به این دلیل لازم است که روند ایجاد حرارت سیمان مصرف شده در اینگونه سازه ها محدود گردد: در این صورت نسبت بیشتری از حرارت می تواند زایل شود و افزایش دمای کمتری نتیجه خواهد شد.

سیمانی با چنین روند کم توسعه حرارت، اولین بار در ایالات متحده برای مصرف در سدهای بزرگ وزنی تولید گردید و به نام سیمان پرتلند با حرارت کم معروف است (نوع IV). وليكن مدتی است که سیمان نوع IV در ایالات متحده تولید نشده است. در انگلستان سیمان پرتلند با حرارت کم، توسط آیین نامه BS 1370:1979 توصیف شده است که در آن مقدار حرارت هیدراتاسیون این سیمان به 250J/g(cal/g60) در عمر 7 و 290J/g( cal/g70) در ۲۸ روز محدود شده است.

حدود مقدار آهک سیمان پرتلند با حرارت کم، پس از تصحیح برای آهک ترکیب شده با SO3 برابر است با:

مقدار نسبتا کمتر از ترکیبات C3S و C3A که سریع تر هیدراته می شوند، منجر به توسعه کندتر مقاومت سیمان با حرارت کم، در مقایسه با سیمان پرتلند معمولی می گردد، ولی مقاومت نهایی تحت تاثیر واقع نمی شود. به هر حال، برای حصول اطمینان از یک روند کافی کسب مقاومت، سطح مخصوص این سیمان نباید کمتر از 320m2/kg باشد. در آیین نامه اروپایی ENV 197-1:1992 سیمان پرتلند با حرارت کم به صورت جداگانه مشخص نگردیده است.

در ایالات متحده می توان سیمان پرتلند پوزولانی نوع P را به عنوان نوعی از سیمان با حرارت کم در نظر گرفت. از الزامات سیمان پرتلند پوزولانی نوع IP که با پسوند MH مشخص گردیده، آن است که دارای مقدار تعدیل شده ای حرارت هیدراتاسیون باشد. آیین نامه ASTM C 595-94a این نوع سیمانها را تشریح نموده است.

در بعضی از کاربردها، یک مقاومت اولیه خیلی کم می تواند به عنوان عيب محسوب شود و به این دلیل سیمانی که به اصطلاح به آن سیمان اصلاح شده (نوع II) می گویند در ایالات متحده توسعه یافته است. در این سیمان اصلاح شده، یک روند توسعه حرارت قدری بیشتر از سیمان با حرارت کم، با یک روند کسب مقاومت مشابه با سیمان پرتلند معمولی، به نحو موفقیت آمیزی با یکدیگر ترکیب شده اند. سیمان اصلاح شده برای مصرف در سازه هایی که ایجاد حرارت تعدیل شده ای در آنها مطلوب باشد و یا در مواقعی که ممکن است حمله ملایم سولفاتها رخ دهد، توصیه شده است. این سیمان به میزان گسترده ای در ایالات متحده به کار برده می شود.

مشخصات سیمان اصلاح شده، به نام سیمان نوع II و سیمان با حرارت کم (نوع IV) در آیین نامه ASTM C 150-94 آمده است.

همانطور که قبلا ذکر شد، مدتی است که سیمان نوع IV در ایالات متحده به کار نمی رود و مساله اجتناب از ایجاد حرارت زیاد ناشی از هیدراتاسیون سیمان معمولا با روش های دیگری حل می شود. این روش ها شامل استفاده از خاکستر بادی یا پوزولان و مقدار خیلی کم سیمان است. سیمان مصرف شده می تواند سیمان نوع II با حرارت هیدراتاسیون 290J/g(70cal/g) در ۷ روز (در آیین نامه ASTM C 150-94 به صورت اختیاری پیشنهاد شده است) در مقایسه با 250J/g(60cal/g) برای سیمان نوع IV باشد.

 

بازگشت به فهرست

شرکت مقاوم سازان مینو با بیش از 10 سال سابقه اجرای ژئوسنتتیک ها در زمینه های مختلف از جمله کشاورزی، صنعت و معدن، گودهای ساختمانی و... در تمامی نقاط کشور ... بیشتر بدانید

ساعت کاری

شنبه تا

پنج شنبه

08:00 صبح  الی

15:00 بعد از ظهر

جمعه   تعطیل

 

نماد اعتماد الکترونیکی

Please publish modules in offcanvas position.