خواص فیزیکی سیمان پر آلومین

از خصوصیات برجسته سیمان پر آلومین، روند خیلی زیاد افزایش مقاومت آن است. حدود ۸۰ درصد از مقاومت نهایی آن، در عمر ۲۴ ساعت حاصل می گردد و حتی در ۶ تا ۸ ساعت، بتن به اندازه کافی قدرت یافته است تا بتوان قالب های جانبی را باز کرد و آنها را برای بتن ریزی بعدی آماده نمود. بتن های حاوی ۴۰۰kg سیمان پر آلومین و نسبت آب به سیمان 0.40 در دمای ۲۵oC ، می توانند به مقاومت فشاری حدود ۳۰MPa (سنجیده شده با نمونه های مکعبی) در ۶ ساعت و بیشتر از ۴۰MPa در ۲۴ ساعت برسند. روند زیاد کسب مقاومت سیمان پر آلومین ناشی از هیدراتاسیون سریع آن است که به نوبه خود به معنی روند زیاد در توسعه حرارت می باشد. این مقدار می تواند تا حد j/g۳۸ در ساعت ( 9cal/g در ساعت) برسد، در حالی که برای سیمان پرتلند زودسخت شونده این روند هرگز بیش از ۱۵j/g در ساعت ( 3.5cal/g در ساعت) نمی شود. ولیکن کل حرارت هیدراتاسیون برای هر دو نوع سیمان تقریبا با یکدیگر برابر است.

لازم به تاکید است که سرعت سخت شدن این سیمان همراه با گیرش سریع آن نمی باشد. در حقیقت، سیمان پر آلومین کندگیر است ولی در مقایسه با سیمان پرتلند، گیرش نهایی آن، سریع تر پس از گیرش اولیه رخ می دهد. مقادیر نمونه زمان گیرش سیمانهای پر آلومین عبارت اند از: گیرش اولیه ۲٫۵ ساعت، گیرش نهایی ۳۰ دقیقه پس از گیرش اولیه. از ترکیبات موجود در سیمان پر آلومین، C12A7 در ظرف چند دقیقه گیرش حاصل می کند، در حالی که CA به میزان قابل ملاحظه ای کندگیرتر است، لذا هر چه نسبت C : A در سیمان بیشتر باشد، گیرش سریع تر رخ می دهد. از طرف دیگر، هر چه مقدار شیشه در سیمان بیشتر باشد، گیرش کندتر اتفاق خواهد افتاد. احتمال دارد که C:A به دلیل خاصیت گیرش سریع خود، عامل افت کارآیی بسیاری از بتن های ساخته شده با این سیمان (که در ظرف ۱۵ تا ۲۰ دقیقه پس از مخلوط کردن اتفاق می افتد) باشد. دماهای بین ۱۸ و ۳۰oC ، گیرش را کند می کنند، اما بالاتر از ۳۰oC ، گیرش به سرعت تشدید می گردد. دلایل این رفتار غیر عادی روشن نیست ۴۰-۲.

زمان گیرش سیمان پر آلومین، به میزان زیادی تحت تاثیر افزودن گچ، آهک، سیمان پرتلند و مواد آلی آن واقع می شود و به این دلیل نباید از هیچ گونه مواد مضاف استفاده نمود.

در مورد مخلوطهای سیمان پرتلند و سیمان پر آلومین، وقتی که هر یک از سیمانها بین ۲۰ تا ۸۰ درصد مخلوط را تشکیل دهند، ممکن است گیرش آنی رخ دهد. در شکل ۴-۲ نمونه ای از نتایج داده شده اند 81-2 ، ولی این مقادیر برای سیمان های مختلف متغیر خواهند بود و بنابراین لازم است هر سیمان به خصوص، آزمایش شود. وقتی که مقدار سیمان پرتلند کم باشد، تسریع گیرش در اثر اضافه شدن آهک از سیمان پرتلند به آلومینات کلسیم در سیمان پر آلومین و به وجود آمدن هیدرات C4A می باشد. وقتی مقدار سیمان پر آلومین کم باشد، سنگ گچ موجود در سیمان پرتلند با آلومینات های کلسیم هیدراته شده واکنش نشان می دهد و در نتیجه سیمان پرتلندی که گیرش آن کند نشده است، ممکن است گیرش آنی حاصل کند.

نسبت های مناسبی از مخلوط این دو نوع سیمان را برای مواردی که گیرش سریع اهمیت اساسی دارد،

شکل ۴-۲: زمان گیرش مخلوط های سیمان پرتلند پر آلومینه

 

مثلا برای جلوگیری از نفوذ آب و یا برای عملیات موقت ساختمانی، در فاصله زمانی بین جذر و مد آب دریا، به کار می برند ولی مقاومت نهایی چنین خمیرهایی خیلی کم خواهد بود؛ به جز مواردی که مقدار سیمان پر آلومین خیلی زیاد باشد. ولیكن آیین نامه ACI 517.2R-87 ( تجدید نظر شده در سال ۱۹۹۱) مصرف سیمان پر آلومین را برای کوتاه کردن زمان گیرش بتن ساخته شده از سیمان پرتلند، منع نموده است ۴۳-۲. برای تسریع گیرش سیمان پر آلومین می توان از نمک های لیتیم استفاده نمود۵۷-۲.

به علت گیرش سریع یاد شده در بالا، لازم است اطمینان حاصل گردد که در کارهای ساختمانی بتنی، این دو نوع سیمان به طور اتفاقی در تماس با یکدیگر قرار نخواهد گرفت. بنابراین لازم است بین ریختن بتنی که با یک نوع سیمان ساخته شده و ریختن بتنی که حاوی سیمان نوع دیگر است، تاخیر وجود داشته باشد، اگر بتن حاوی سیمان پر آلومین اول ریخته شده باشد باید مقدار این تاخیر حداقل ۲۴ ساعت باشد و یا اگر بتن اول حاوی سیمان پرتلند باشد، تاخیری به مدت ۳ تا ۷ روز لازم است. همچنین باید از آلوده شدن سیمانها از طریق دستگاه ها و یا ابزارها، جلوگیری نمود.

قابل توجه است که برای نسبت های مخلوط یکسان، سیمان پر آلومین در مقایسه با سیمان پرتلند، مخلوطی با کارآیی بیشتر ایجاد می کند. این امر ممکن است به دلیل کمتر بودن کل مساحت سطح ذرات سیمان پر آلومین که دارای سطح «نرم تری» از ذرات سیمان پرتلند هستند، باشد (زیرا سیمان پر آلومین از ذوب کامل مواد خام آن تولید می گردد. از طرف دیگر، فوق روان کننده ها قابلیت تحرک خوبی ایجاد نمی کنند و همچنین اثر نامطلوب بر مقاومت دارند ۷۴-۲.

به این نتیجه رسیده اند که خزش بتن حاوی سیمان پر آلومین کمی با خزش بتن های حاوی سیمان پرتلند (وقتی که هر دو بر مبنای نسبت تنش به مقاومت مقایسه شوند)، تفاوت دارد ۲۲-۲.

 

بازگشت به فهرست

شرکت مقاوم سازان مینو با بیش از 10 سال سابقه اجرای ژئوسنتتیک ها در زمینه های مختلف از جمله کشاورزی، صنعت و معدن، گودهای ساختمانی و... در تمامی نقاط کشور ... بیشتر بدانید

ساعت کاری

شنبه تا

پنج شنبه

08:00 صبح  الی

15:00 بعد از ظهر

جمعه   تعطیل

 

نماد اعتماد الکترونیکی

Please publish modules in offcanvas position.