چه نوع سیمانی به کار رود

انواع گسترده سیمانها (در اصطلاح آمریکایی) و طبقات سیمان (در طبقه بندی اروپایی) و بیشتر از همه، مواد سیمانی و سایر مواد به کار گرفته شده در سیمانهای آمیخته، می تواند ذهنیت مغشوشی ایجاد نمایند. بنابراین، بهترین سیمان کدام است؟ و کدام سیمان را برای کاربرد معینی باید مصرف نمود؟

هیچ گونه پاسخ ساده ای به این سوالات وجود ندارد اما یک برخورد منطقی منتهی به راه حل های رضایت بخش خواهد شد.

قبل از همه، باید بیان نمود که هیچ کدام از سیمان ها تحت کلیه شرایط بهترین سیمان، نمی باشند. حتی اگر از هزینه صرف نظر شود، سیمان پرتلند خالص از هر لحاظ بهترین نمی باشد، گواینکه در گذشته منافع تجاری آن را به عنوان محصولی واقعا خالص و بی همتا جلوه داده است. از سال ۱۹۸۵ به بعد، حدود نصف كل سیمان تولید شده در اروپای غربی و چین سیمان آمیخته بوده، حدود  در هندوستان و آنچه که اتحاد جماهیر شوروی خوانده می شد، اما فقط نسبت کمی در آمریکای شمالی  و بریتانیا ۲۹-۲ که احتمالا به دلیل اعمال نفوذ و زدوبندهای تولید کنندگان سیمان پرتلند می باشد.

کاربرد سیمانهای آمیخته در دهه ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ افزایش یافته است و با اطمینان می توان انتظار داشت که نهایتا سیمانهای آمیخته، حجم عمده سیمان به کار گرفته شده در سطح جهان را تشکیل خواهند داد. به بیان Dutron2-29، «سیمانهای پرتلند خالص به عنوان سیمان های ویژه برای کاربردهایی با عملکرد استثنایی، به ویژه از دیدگاه مقاومت مکانیکی، درنظر گرفته خواهند شد». حتى این گفته نیز دیگر صادق نیست؛ زیرا بهترین راه تولید بتن توانمند، استفاده از سیمانهای آمیخته می باشد. به علاوه، دوام سیمانهای آمیخته برابر و اغلب بهتر از سیمان پرتلند خالص است.

بنابراین با توجه به اینکه هیچ سیمانی از کلیه جهات بهترین سیمان نمی باشد، باید سوال به این صورت مطرح شود: کدام سیمان را باید برای کاربرد معین مصرف نمود؟

در فصل هایی که بعدا خواهند آمد، خواص بتن در حالت تر و همچنین وقتی که سخت شده است، مورد بحث قرار خواهند گرفت. بسیاری از این خواص، کم و بیش به خواص سیمان مصرف شده بستگی دارد و لذا انتخاب سیمان را باید بر این اساس قرار داد. ولیکن، در بسیاری از موارد، هیچ یک از سیمان ها به تنهایی بهترین نمی باشد و بیش از یک نوع یا یک طبقه را می توان مصرف نمود. انتخاب به در دسترس بودن، هزینه (عامل مهم در اتخاذ تصمیم مهندسی)، و به شرایط خاص تجهیزات، مهارت نیروی انسانی متخصص، سرعت اجرای ساختمان، و البته به الزامات سازه ای و محیطی که در آن قرار می گیرد بستگی دارد.

در نظر است که خواص مربوطه سیمانهای مختلف در فصل هایی که بتن تر، مقاومت و به ویژه دوام را مورد بررسی قرار می دهند، و همچنین فصل ۱۳ که در آن بتن های با خواص ویژه مورد بررسی قرار می گیرند، مطرح شوند. بنابراین در این فصل ها، نظرات درباره انتخاب یا مناسب بودن سیمان های مختلف را می توان یافت.

 

بازگشت به فهرست

شرکت مقاوم سازان مینو با بیش از 10 سال سابقه اجرای ژئوسنتتیک ها در زمینه های مختلف از جمله کشاورزی، صنعت و معدن، گودهای ساختمانی و... در تمامی نقاط کشور ... بیشتر بدانید

ساعت کاری

شنبه تا

پنج شنبه

08:00 صبح  الی

15:00 بعد از ظهر

جمعه   تعطیل

 

نماد اعتماد الکترونیکی

Please publish modules in offcanvas position.