آب بندی سازه های زیر زمینی

با توجه به پیشرفتهای تکنولوژیکی و امکان اجرای انواع سازه های زیرزمینی مانند تونلها و ... از یکسو و از سوی دیگر نیاز به احداث طبقات زیرین برای ساختمانها در شهرهای بزرگ، امروزه آب بندی سازه های زیرزمینی از اهمیت ویژه ای برخوردار شده است.

انتخاب یک سیستم آببندی کارا و موثر در سازه های زیرزمینی تابع عوامل متعددی است که نقصان آگاهی بعضاً در پروژه ها باعث مختل شدن عملکرد تأسیسات مکانیکی ساختمان و وارد آمدن آسیب جدی به تأسیسات برقی و مکانیکی سازههای زیرزمینی می گردد.


سابقه موفق بيش از 30 پروژه که توسط کارشناسان این شرکت طراحی و اجرا شده‌اند پشتوانه فعالیت این مهندسین مشاور در عملیات آببندی و عایق کاری با استفاده از مصالح ژئوسنتتیک، مصالح آببندی پایه سیمانی و پلیمری و مواد تزریقی برای درزهای خاص می باشد.

این امور شامل سه بخش می باشد:

 • توسعه و بهبود زهکشی و روشهای مختلف آب بندی
 • پشتیبانی فنی در انتخاب مواد مناسب همانند تولیدات ژئوسنتتیک، مواد آب بندی
 • طراحی و نظارت سیستم های عایق بندی و زهکشی برای سازه های زیرزمینی (تونل، ایستگاههای مترو، حفاری های عمیق، تاسیسات زیرزمینی)

برای مشاهده ی کامل پروژه اینجا کلیک نمایید

 

هدف از آب بندی (ایجاد مخزن یا جلوگیری از نشت)

معمولا دو هدف متفاوت برای آب بندی مد نظر طراح قرار می گیرد. در صورتیکه ایجاد یک مخزن برای نگهداری مایعات مورد نظر باشد (مانند ساخت یک استخر در طبقه زیرین ساختمان)، با روشها و محصولات کم هزینه تری می توان نسبت به آب بندی اقدام نمود. در این شرایط عبور میزان کمی از آب (یا سایز مایعات) از لایه آب بند، می تواند بلامانع باشد. اما هدف دیگر آب بندی که معمولا مد نظر است، جلوگیری از نشت آب به داخل سازه (مانند یک کتابخانه زیرزمینی) است. در این حالت برای بهره برداری از سازه نیاز به ایجاد محیطی خشک (و یا تقریبا خشک) وجود دارد. البته در چنین شرایطی نیز، آیین نامه های مربوط به آب بندی به منظور صرفه¬جویی در هزینه ها و بر حسب اهمیت سازه، ممکن است اجازه عبور میزان بسیار کمی از آب از لایه آب بند را بدهند. واضح است که این نوع آب بندی با استفاده از روشها و یا محصولات با کیفیت و هزینه بالاتر انجام خواهد شد.

 

نفوذ آب به طبقات پایین و زیرزمین ساختمان ها باعث آسیب دیدن سازه و اجزاء آن و مختل شدن عملکرد تاسیسات مکانیکی و برقی شده و همچنین بهره برداری از آن را مختل می سازد.  


در حالی که آب و رطوبت موجود در زیرزمین می تواند باعث آسیب سازه ای به منزل شما شود، همین رطوبت در عین حال می تواند باعث رشد قارچ و کپک نیز گردد. همین قارچ در مراحل بعد از طریق هوا وارد طبقات مسکونی شده و علاوه بر آسیب به زیرساخت ها، باعث مشکلات سلامتی شدید برای ساکنین خواهد شد. قارچ مخصوصا برای افراد دارای آسم و آلرژی های تنفسی بسیار مشکل ساز خواهد بود چنانکه تنفس برای آنها بسیار سخت خواهد شد.


در بسیاری از شهرها به دلیل افزایش روزافزون ارزش زمین و کمبود فضای ساخت و ساز و همچنین به دلیل ارزش افزوده ملک در نواحی مرکزی شهر و همچنین تمهیداتی همچون تامین پارکینگ و انباری، استفاده از زیرزمین امری اجتناب ناپذیر به نظر می رسد. حال اگر در چنین نواحی تراز آب زیرزمینی بالا بوده و سطح آن با طبقه زیرزمین سازه تداخل داشته باشد، چالش های زیادی در هنگام طرح و اجرای سازه بوجود خواهد آمد که از جمله آنها می توان به مبحث زهکشی آب جهت گودبرداری، تامین ایمنی سازه های مجاور در برابر فروریزش در اثر گودبرداری، طراحی سازه نگهبان و نوع عایق آب بندی زیرزمین اشاره نمود.


تمام چالش های فوق در تخصص شرکت مقاوم سازان می باشد به خصوص مبحث عایق آب بند زیرزمین. شرکت مقاوم سازان مینو در طی سال های گذشته، استفاده از فناوری نوین محصولات ژئوسنتتیک را جهت آب بندی سازه های زیرسطحی در برنامه کار خود قرارداده که ماحصل آن چندین پروژه آب بندی موفق در سطح کشور بوده است.

 

 


روشهای مختلف آب بندی

روشهای مختلف آب بندی به طور کلی شامل موارد زیر هستند که ممکن است ترکیبی از آنها برای آب بند نمودن هر پروژه استفاده گردد.

 • زهکشی
 • استفاده از محصولات ژئوسنتتیک (GCL، PVC و انواع ژئوممبرین شامل HDPE، LLDPE و VLDPE): امروزه این محصولات بیشترین نقش را در طراحی و اجرای مهندسی آب بندی پروژه ها دارند، چنانچه 300 میلیون متر مربع GCL و 100 میلیون متر مربع ژئوممبرین مصرف سالیانه جهانی آنهاست.
 • استفاده از بتن آب بند 
 • استفاده از پرده آب بند (روشهای تزریق، انجماد خاک، سپر کوبی، اختلاط عمیق و ....)
 • درزبندی (صرفا برای آب بندی ترمیمی)
 • روشهای سطحی (صرفا برای آب بندی ترمیمی)


استانداردها

 • پرکاربردترین استانداردهایی که برای طراحی آب بندی سازه های زیرزمینی وجود دارد، عبارتند از:
     - ZTV-ING (استاندارد آب بندی سازه های زیرزمینی آلمان)
     - BSI-8102
     - ITA (انجمن بین المللی تونل)
 • استاندارد تست محصولات:
     ASTM
 • استاندارد مشخصات محصولات ژئوسنتتیک:
     GRI-GM

 

برای مشاهده ی کامل این پروژه اینجا کلیک نمایید

 

 

برای مشاهده ی کامل این پروژه اینجا کلیک نمایید

 
 
 

برای مشاهده ی کامل پروژه اینجا کلیک نمایید

 

برای مشاهده ی کامل پروژه اینجا کلیک نمایید

 

برای مشاهده ی کامل پروژه اینجا کلیک نمایید

 

برای مشاهده ی کامل پروژه اینجا کلیک نماید

 

شرکت مقاوم سازان مینو با بیش از 10 سال سابقه اجرای ژئوسنتتیک ها در زمینه های مختلف از جمله کشاورزی، صنعت و معدن، گودهای ساختمانی و... در تمامی نقاط کشور ... بیشتر بدانید

ساعت کاری

شنبه تا

پنج شنبه

08:00 صبح  الی

15:00 بعد از ظهر

جمعه   تعطیل

 

نماد اعتماد الکترونیکی

Please publish modules in offcanvas position.