فرآیند تولید سیمان پرتلند در اوائل قرن هجدهم توسط معمار انگلیسی ژوسف اسپدین ابداع شد. انتخاب نام سیمان پرتلند توسط اسپدین احتمالاً یک ترفند بازاریابی بوده است زیرا در آن زمان در انگلستان سنگ ساختمانی پرتلند بسیار پرطرفدار بوده و اسپدین تمایل داشته است که مردم بتن ساخته شده توسط سیمان ابداعی وی را با ساختمان محبوب آن زمان مقایسه نمایند.

 

پل تنگه آکاشي در پنجم آوریل 1998 پس از ده سال و صرف تقریباً 4 میلیارد دلار افتتاح شد و از آن زمان تا به امروز، این پل رکورد بلندترین دهانه میانی با طول 1991 متر که بلندترین دهانه بین تمام پل های معلق دنیاست را حفظ نموده است. در اين فصل نگاهی خواهیم انداخت به تلاش شگفت انگیز مهندسین ژاپنی برای احداث طولانی ترین پل معلق دنیا

 

داستان یکی از هفت عجایب مهندسی امروزی، سدی که در قلب بیابان احداث شد، در مکانی دور افتاده و بدون مسیر دسترسی با آب و هوایی متخاصم. در این فصل داستان شگفت انگیز  احداث سد هوور را به تماشا خواهیم نشست. داستان نبوغ انسان هایی که به معنای واقعی رودخانه کلرادو را رام کرده و کوهی از بتن را در پیش روی آن قرار دادند.

 

آهن به مدت بیش از سه هزار سال یکی از مهم ترین مصالح مورد نیاز برای پیشرفت بشر بوده است. بنیان دنیای مدرن ما، از آسمان خراش های سر به فلک کشیده تا پل هایی که بعضا ملت ها را به یکدیگر مرتبط می کنند همگی با توسعه فولاد ممکن شد. سفر ما در این فصل از گذشته های بسیار دور آغاز خواهد شد و در نهایت نگاهی خواهیم انداخت به مسیر پر فراز و نشیب صنعت فولاد در قرن بیستم.

مهندسی ژئوتکنیک شاخه ای از مهندسی عمران است که هدف آن بررسی رفتار مهندسی مصالح خاکی می باشد. مهندسی ژئوتکنیک از اصول مکانیک خاک و مکانیک سنگ برای بررسی مصالح و شرایط زیرسطحی، تعیین خصوصیات فیزیکی، مکانیکی و شیمیایی این مصالح، ارزیابی پایداری شیروانی های طبیعی و نهشته های خاکی ساخت انسان و ارزیابی خطرات ناشی از آن ها، طراحی سازه های خاکی و فونداسیون ها و مشاهده و ثبت شرایط محلی سازه های خاکی و فونداسیون ها بهره می گیرد.

همه چیز از یک بیل ساده شروع شده و تا جایی پیش رفت که اکنون می توان کوه ها را جابجا نموده و با شکافتن زمین، دریاها را به یکدیگر متصل نمود. تقریباً تا قرن نوزدهم، بیل دستی. این ابزار ساده مهمترین وسیله ای بود که خاک توسط آن حفاری شده و پس از بارگیری توسط فرغون دستی، واگن یا گاری هایی که توسط حیوانات اهلی کشیده می شد حمل و جابجا می شد.

 

تاریخ تمدن ها توسط توسط خشت های آجر ساخته شده و گفته می شود معماری زمانی آغاز شد که دو آجر بر روی یکدیگر قرار داده شدند. آجر یکی از قدیمی ترین و شناخته شده ترین مصالح ساختمانی بوده و هرچند تنها با حرارت دادن رس تولید می شود، هزاران سال است که همراه  بشر بوده و این همراهی هنوز هم اداره دارد. آجر همچنین به عنوان یکی از مصالح ساختمانی از دیرباز مورد استفاده بوده‌است.

واژه "آسمانخراش" در ابتدا برای ساختمان های اسکلت فلزی دارای حداقل 10 طبقه به کار گرفته میشد. اولین آسمانخراش اسکلت فلزی ساختمان بیمه منزل با ارتفاع 42 متر و در 10 طبقه بود که در سال 1885 در شهر شیکاگو احداث شد. تعریف سازه ای آسمانخراش بعدها به واسطه پیشرفت های مهندسی دهه 1880 کتوسط مورخان معمار اصلاح شد.

 

کشور هلند به مدت چند هزار سال با سیلاب ها در حال نبرد بوده و این نبرد تا به امروز هم ادامه داشته است. کنترل سیلاب در کشور هلند مسئله مهمی محسوب می شود چون حدود دو سوم از این کشور در برابر سیلاب آسیب پذیر است، درحالیکه این کشور یکی از بیشترین تراکم های جمعیتی در دنیا را دارید. این کشور دارای چندین خلیج است که آب اقیانوس از طریق آنها به داخل این کشور دسترسی دارد.

شهر توکیو به شدت از کمبود فضا جهت توسعه شهری و اسکان رنج می برد. همین موضوع باعث شد که طراحان و مهندسین به فکر توسعه عمودی بیفتند. طرح آنها احداث یک شهر هرمی به نام ابرشهر هرمی شیمیزو می باشد. این طرح رویایی، هرمی از نوع خرپای فضایی است که در خلیج توکیو احداث خواهد شد. خرپای عظیم به کار رفته وزن بیست و چهار آسمانخراش هشتاد طبقه که در محل گره های خرپا معلق هستند را تحمل خواهد نمود.

شرکت مقاوم سازان مینو با بیش از 10 سال سابقه اجرای ژئوسنتتیک ها در زمینه های مختلف از جمله کشاورزی، صنعت و معدن، گودهای ساختمانی و... در تمامی نقاط کشور ... بیشتر بدانید

ساعت کاری

شنبه تا

پنج شنبه

08:00 صبح  الی

15:00 بعد از ظهر

جمعه   تعطیل

 

نماد اعتماد الکترونیکی

Please publish modules in offcanvas position.